Njeriu pas blog-ut

alfred lela

Fillimet në gazetari i përkasin vitit 1998 kur punoi si reporter i politikës në të përditëshmen Shekulli. Ka mbaruar studimet për Gazetari në Universitetin e Tiranës në vitin 2000, kohë kur u zhvendos në Boston ku ka jetuar deri në vitin 2009. Edhe gjatë dekadës amerikane nuk u shkëput nga Gazetaria duke bashkëpunuar me gazetat Shekulli,  Korrieri dhe Illyria të New York-ut. Në periudhën 2006-2009 ka themeluar dhe drejtuar një revistë të përjavëshme online Fletore Shqiptare (www.fletore.com). Ka përkthyer nga anglishtja:Rrumpalla-Peter Lucas; Mes shqiptarëve të Veriut-Reginald Wyon; Komunikimi politik modern-James Stayner; Vitet me Tony Blair (Libri I)-Alastair Campbell. Aktualisht është zv/kryeredaktor i gazetës MAPO dhe kryeredaktor i revistës mujore MAPO. Në vitin 2012 ka fituar çmimin Teodor Keko në Gazetari. Secilit Shqipërinë e Tij, botuar në nëntor të 2013-së është libri më i fundit i tij.

 

Advertisements

Një përgjigje ndaj “Njeriu pas blog-ut

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s